Haber

Filistin’deki Hristiyanlar “Kutsal Ateş” ayini için yürüdü

Filistin’deki Hristiyanlar, Filistinli izci çetesinin de katılımıyla “Kutsal Ateş”i kutlamak için Batı Şeria’da yürüdü.

Batı Şeria’nın Beytüllahim ve Ramallah kentlerinde Ortodoks Hristiyanlar, İsa Mesih’in çarmıha gerildikten sonra dirilişi olduğuna inanılan “Kutsal Cumartesi” gününde ayinler ve kutlamalar düzenlediler.

Arap Ortodoks İzci Bandosu’nu heyecanla izleyen Hristiyanlar, Eski Şehir sokaklarından geçiyor. İsa’nın mezarının bulunduğuna inanılan Kutsal Kabir Kilisesi’nden (Diriliş) Kutsal Ateşin çıkarılmasını bekledi.

Hristiyanların meşaleler yakarak yürüttüğü Kutsal Ateş yürüyüşü, Arap Ortodoks İzci Yürüyüş Timi önderliğinde Beytüllahim kentindeki Mehd (Doğuş) Kilisesi’ne kadar devam etti.

Geçit töreninin ardından “Paskalya Arifesi” olarak da bilinen Kutsal Cumartesi için dualar edildi, mumlar ve meşaleler yakıldı.

Ramallah’ta Diriliş Kilisesi’nden alınan Kutsal Ateş İzci Bandosu, Bando Takımı öncülüğünde düzenlenen yürüyüşle Rum Ortodoks Tezahür Kilisesi’ne getirildi.

Tezahür Rum Ortodoks Kilisesi’nde Kutsal Cumartesi ayini için dualar edildi, mumlar ve meşaleler yakıldı.

Hristiyanlar tarafından “Paskalya Arifesi” olarak da adlandırılan Kutsal Cumartesi, İsa Mesih’in çarmıha gerildikten sonra dirilişini temsil eden Paskalya’dan önce kutlanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu